Asus Zenbook

Řada Zenbook firmy Asus jsou ultrabooky, který se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a jsou přímou konkurencí pro Apple MacBook Air. V některých rysech jsou si s MBA velmi podobné. V jiných částech se však můžou značně lišit. Zenbook je označení pro celou skupinu ultrabooků od 12" až po 15" Je mnoho variant i osazení procesory, ale vždy mají společný zásadní prvek a to mobilitu (jak už vyplývá z definice ultrabooku).

Výměna disku a RAM v UX32VD

Protože lze v Zenbooku UX32VD vyměnit disk a RAM a protože se na našem trhu často prodává s klasickým HDD a jen 4GB RAM, mnoho uživatelů využívá možnosti rozšíření a HDD vymění za SSD a vyměnitelný modul RAM s 2GB vymění za 4GB nebo častěji 8GB. V následujícím videu se můžete používat, že to není nijak složité.

Jak na to

Nejdříve je potřeba odšroubovat 12 šroubků na spodku. K tomu musíte mít hodně malý torx (a nebo se s tím poprat třeba správným šroubovákem) - doporučuji rozhodně první možnost :-) Poté sundáme kryt - vzhledem k tomu, že Zenbook je z kovu a nikoliv plastový, nemusíte se obávat paciček které by se ulamovaly. Po odstranění šroubků lze kryt jednoduše sundat. Nyní už lze vyměnit RAM. K disku je cesta ještě o kousek dál. Musí se odpojit repráček na straně u disku, odšroubovat baterii (není potřeba odpojit jak je ve videu), následně baterii kousek odklonit stranou a dostanete se přímo k disku. Výměna disku už je pak zřejmá. Pokud použijete 7mm disk namísto běžného 9mm, není ho třeba rozmontovávat jak to je uvedeno ve videu.

A co záruka?

Někde se dočtete, že to lze provést jen v autorizovaném servise, jinde že je to bez problémů. Abych pravdu řekl, nikde jsem se nedočetl, že bych notebook nemohl rozšroubovat, žádná pečeť nikde není, je to jednoduché a nelze to poznat. Z těchto všech důvodů dle mého názoru o záruku přijít nemůžete. (neberte toto však jako směrodatnou informaci, změnu HW děláte vždy na vlastní riziko)