Asus Zenbook

Řada Zenbook firmy Asus jsou ultrabooky, který se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a jsou přímou konkurencí pro Apple MacBook Air. V některých rysech jsou si s MBA velmi podobné. V jiných částech se však můžou značně lišit. Zenbook je označení pro celou skupinu ultrabooků od 12" až po 15" Je mnoho variant i osazení procesory, ale vždy mají společný zásadní prvek a to mobilitu (jak už vyplývá z definice ultrabooku).

Ubuntu na Zenbook UX32VD

Na našem trhu nelze bohužel koupit aktuálně jediný Asus Zenbook bez operačního systému Windows, ať už se jedná o verzi Windows 7 nebo Windows 8. Naprostá většina uživatelů toto samozřejmě uvítá, ale určitě se najde i skupina lidí, které právě toto od koupě odradí. Důvody mohou být hned dva. V prvním případě je to vlastnictví licence na Windows (ať už třeba samostatně koupená a nebo koupená jako multilicence pro větší domácnost nebo firmu). V druhém případě jsou to uživatelé jiného operačního systému. Především pak uživatelé Linuxu. V našich končinách se bohužel tentto OS moc často nevyskytuje, ač je plnohodnotným soupeřem a je zcela zdarma. A předisntalace do notebooků tomu samozřejmě velmi nahrává. Pokud patříte mezi uživatele OS Linux, nebo byste s ním chtěli začít, následující řádky se můžou hodit.

Instalace Linux Ubuntu

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jak se to dá udělat, toho je plný internet - uvedu jen tři podstatné informace:

Co ještě vědět o Ubuntu na Zenbooku

Pokud máte verzi UX32VD a nebo nějakou jinou, která je vybavena dedikovanou verzí grafické karty nVidia, doporučuji stáhnout a nainstalovat ovladače Bumblebee (podpora pro Optimus :-) ). Instalace je jednoduchá, stačí opsat nebo okopírovat tři příkazy do příkazové řádky a případně potvrdit dotazy. S ovladači grafické karty se nainstaluje Power Management, takže od teď by měl notebook méně topit (do té doby může být zahřívání velmi silné a větráček jel naplno téměř stále).

Bez doinstalace čehokoliv jiného na Zenbooku funguje snad vše až na dvě malé výjimky - automatické nastavení podsvícení klávesnice a regulace intenzity jasu pomocí klávesových zkratek (pomocí vestavěné aplikace jas regulovat samozřejmě lze).

Pokud chcete otestovat kameru, doporučuji aplikaci Cheese, kterou nainstalujete jednoduše pomocí příkazu

sudo apt-get install cheese
I zde je vidět, že Ubuntu už v základu umí téměř vše :-)

Pokud se chcete dozvědět více o Ubuntu na Zenbooku, doporučuji navštívit stránku tomuto věnovanou přímo na ubuntu.com