Asus Zenbook

Řada Zenbook firmy Asus jsou ultrabooky, který se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a jsou přímou konkurencí pro Apple MacBook Air. V některých rysech jsou si s MBA velmi podobné. V jiných částech se však můžou značně lišit. Zenbook je označení pro celou skupinu ultrabooků od 12" až po 15" Je mnoho variant i osazení procesory, ale vždy mají společný zásadní prvek a to mobilitu (jak už vyplývá z definice ultrabooku).

Asus Zenbook UX51VZ

Model UX51 je v nabídce Zenbooků rozhodně největší - jde totiž, jak už z označení vyplývá, o 15" notebook. Přesněji řečeno se jedná o 15,6" - tedy naprosto standardní rozměr nejběžněji nabízených displejů. V čem se liší od ostatních? Jde o řadu Zenbook, takže je jasné, že mobilitou. A aby toho nebylo málo, tak od většiny také výkonem - nejde totiž o žádné ořezávátko, nabízí vysoký nadstandard. S ním také ale přichází velmi nadstandardní cena (aktuálně cca 50 000Kč s DPH).

Výkon UX51

Zenbook UX51 má jako základ použit procesor Ivy Bridge - jeden z nejvýkonnějších - čtyřjádro s osmi thready - 3630QM. To je samozřejmě dos, ale určitě to není předsvěstí univerzálně výkonného stroje. Proto je tento model vybaven ještě dedikovanou grafickou kartou nVidia GeForce GT650M s DDR5 a 2GB vlastní paměti. A nakonec ještě dvěma SSD disky 256GB.

Mobilita

Hlavním jmenovatelem mobility je samozřejmě hmotnost. Ta je v tomto případě krásných 2,16kg - tedy u 15" notebooků naprosto nevídané. Tím spíš u takto nadupaných. K mobilitě patří také výdrž baterie, která má být až 6 hodin. V praxi to zřejmě bude méně, ale i 4 hodiny by byly dost na takto lehký a výkonný stroj.

Konkurcence pro Zenbook UX51

Konkurentů mezi 15" velmi lehkými notebooky je hned několik. Pokud ale zůstaneme jen u vysoce výkonných notebooků v této kategorii (tedy dedikovaná grafická karta, čtyřjádrový procesor), nabízí se jako úhlavní nepřítel MacBook Pro with Retina 15". Pokud se podíváme na přímé srovnání, ve většině paramatrů vychází lépe právě MacBook Pro. Má ještě trochu nižší hmotnost, vyšší rozlišení displeje, udávanou vyšší výdrž... A to vše za cenu jen asi o 10% vyšší. Zde bych viděl zásadní problém pro Zenbook. V takovéto cenové kategorii a při relativně malém cenovém rozdílu sáhne asi většina lidí spíše po MacBooku. Pokud bude Asus chtít s tímto modelem prorazit, bude muset jít s cenou alespoň o nějaký ten krůček níže. I přes vyšší cenu však věřím, že tento velmi kvalitní stroj si jistě své zákazníky najde.


Graf ceny produktu Asus UX51VZ-CM042P poskytuje server Heureka.cz