Asus Zenbook

Řada Zenbook firmy Asus jsou ultrabooky, který se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a jsou přímou konkurencí pro Apple MacBook Air. V některých rysech jsou si s MBA velmi podobné. V jiných částech se však můžou značně lišit. Zenbook je označení pro celou skupinu ultrabooků od 12" až po 15" Je mnoho variant i osazení procesory, ale vždy mají společný zásadní prvek a to mobilitu (jak už vyplývá z definice ultrabooku).

Asus Zenbook UX302

Asus Zenbook UX302 se vyrábí ve dvou variantách - s interní a externí grafickou kartou (označení LA, LG). Na našem trhu je aktuálně dostupná verze LG s externí grafikou, i proto se níže budu věnovat především této verzi, i když vše napsané bude platit i pro verzi LA (samozřejmě až na grafiku). MOdel UX302LG je přímým následovníkem minulé generace UX32VD. Společného mají mnoho ale samozřejmě tu jsou i nějaké rozdíly.

UX302LG vs UX32VD

Jak jsem už zmínil, tento model je velmi podobný svému předchůdci, zde je tedy výčet změn, nebo chcete-li, porovníní obou modelů:

Disk

Oba modely mají klasický HDD s podporou malého SSD přímo na základní desce (u obou variant existuje i verze s velkým SSD, ale to je spíš okrajová záležitost). U obou modelů je základní disk 500GB (pro UX302LG existuje i varianta 750GB, ale ta se tu aktuálně nenabízí). Zásadnější je ale ten malý disk - u staršího modelu měl 24GB, u novějšího má pouze 16GB. Většině uživatelů to může být asi jedno, neboť s ním stejně nikdy nepřijdou do styku - jde o tzv. urychlovací disk, který je uživatelsky nedostupný. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o normální disk, lze ho využít na běh operačního systému a velký disk mít jako úložiště. A zde je ten zásadní rozdíl - 24GB je mnohem více než 16GB pro instalaci OS.

Grafická karta

Oba modely mají externí grafickou kartu nVidia. Starší model měl GT620M zatímco nový má GT730M - ta má téměř dvojnásobný výkon, takže zde jde jednoznačně o velký krok kupředu. Samozřejmě jde v obou případech využít funkci Optimus, kdy v úsporném režimu může namísto externí grafické karty běžet ta integrovaná (kvůli mnohem menší spotřebě).

RAM

I zde je velká podobnost - oba notebooky mají v základu 2GB RAM přímo na desce ale další 2GB jsou ve slotu. Díky tomu lze RAM upgradovat na vyšší kapacitu, což u Ultrabooků nebývá možné. Starší model UX32VD mohl povýšit na 2GB+8GB, UX302 má možnost jen na 2GB+4GB - i tak je 6GB RAM mnohem lepší než původní 4GB.

Procesor

Nová řada Zenbooků přišla s 4.generací procesorů Intel, oproti starší řadě s Ivy Bridge tedy používá Haswell. Bohužel je však tento model vybaven pouze řadou i5 (přesněji i5-4200U) a oproti předchozímu modelu s i7 (i7-3517U) ztrácí něco málo na výkonu (dle hodnot z benchmarku).

Displej

U obou notebooků se jedná o FullHD IPS displej, novinkou je dotyková vrstva a ochrana Gorila Glass. Díky tomu je nový displej lesklý, což může a nemusí být výhodou. Dotyková vrstva ssebou přináší vyšší hmotnost notebooku, možná i díky tomu je novnka o 50g těžší.

Ostatní rozdíly

Novinka by měla být o 1mm hubenější, v základní provedení je v modré barvě, starší generace byla šedo-stříbrná. UX302 jde rozevřít do 180°, starší modely bylo možné rozevřít jen do 120°. Novinka má 2xUSB vlevo a 1x vpravo, UX32VD to měla opačně. Pokud jsem na něco nezapoměl, ostatní věci jsou již stejné - klasické HDMI, zvuk Bang & Olufsen, čtečka SD, miniVGA, kvalitní chlazení, hliníkové provedení atd.

Cena UX302LG

Model s externí grafickou kartou přišel na náš trh za cenu 32.500Kč, což je skoro o 5 tisíc více než jeho předchůdce. A vzhledem k tomu, že u předchozího modelu za celou dobu prodeje cena nijak neklesla, je to reálně o 20% vyšší cena. Za tuto cenu dostanete navíc dotykový displej a o dost lepší grafickou kartu. V tomto pohledu je dle mého názoru cena stále vyšší než u předchůdce. Na druhou stranu UX32VD byl za velmi zajímavou cenu a jeho příbuzní se taktéž pohybovali nad hranicí 30.000Kč. Jde tedy spíše o dorovnání na stejnou hladinu.


Graf ceny produktu Asus UX302LG-C4002P poskytuje server Heureka.cz