Asus Zenbook

Řada Zenbook firmy Asus jsou ultrabooky, který se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a jsou přímou konkurencí pro Apple MacBook Air. V některých rysech jsou si s MBA velmi podobné. V jiných částech se však můžou značně lišit. Zenbook je označení pro celou skupinu ultrabooků od 12" až po 15" Je mnoho variant i osazení procesory, ale vždy mají společný zásadní prvek a to mobilitu (jak už vyplývá z definice ultrabooku).

Asus Zenbook UX301

Model UX301 je jedním z prvních Zenbooků u kterého byl použit procesor generace Haswell. Mimo nového typu procesorů se tento model vyjímá ještě dvěma dalšími faktory. Tím asi nejzásadnějším je rozlišení displeje, pro někoho je však zásadní barevné provedení. To je nově temně modré. Osobně se mi líbí, znám ho už od konkurence v podání Samsung 900x, působí neokoukaně ale velmi příjemně.

Asus Zenbook UX301LA

Hlavní parametr - rozlišení displeje

Tento model dostal 2560x1440px (WQHD) - pravděpodobně se především jedná o závod s konkurencí v podání Apple MacBook, praktický důvod v tom nevidím. Již u FullHD starších modelů si část uživatelů stěžovala na titěrná písmena. Samozřejmě při přehrávání filmů nebo práci s grafikou je displej velmi jemný a příjemný na pohled, nicméně v době, kdy jsou webové stránky optimalizovány pro rozlišení vpodstatě poloviční (běžné notebooky mají 1366x768px) je toto rozlišení již opravdu extrémní :-) Dále je vhodné dodat, že tento displej je již dotykový - výhoda této vlastnosti je asi na každém z nás a záleží jak kdo notebook používá. (pozn.: WQHD může být v nejnižší specifikaci nahrazen FullHD displejem). Ještě dodám, že kvalita displeje by měla být nejméně tak kvalitní jako byla u předchozích modelů Zenbook.

Parametry

Co se týče výkonu, je na tom samozřejmě tento model velmi dobře - alespoň pokud zůstaneme na poli Ultrabooků. Je vybaven velmi výkonnými procesory i7 generace Haswell, v základu má 8GB RAM, což je dost nadstandardní hodnota (naprostá většina Ultrabooků si musí vystačit s 4GB). 2 SSD disky o kapacitě 2x256GB dostačí na uložení naprostě většiny dat, více už je lepší ukládat na externí úložiště. Největší slabinou tohoto notebooku bude pravděpodobně grafická karta. Jedná se totiž o Intel® HD Graphics 4400, což je standardní integrovaná karta s nevalným výkonem. Samozřejmě taková karta zaručí nízkou spotřebu, ale k displeji s takovým rozlišením je to přecijen dost málo. Výkonově je HD4400 jen o málo lepší než předchůdce HD4000 používané u Ivy Bridge.

Více o UX301

Nyní by snad stálo ještě za to napsat, že tento model se nijak nevymyká běžnému standardu co se týče Asus Zenbook řady. Má tedy kvalitní displej, velmi kvalitní zvuk by Bang & Olufsen, hliníkové zpracování a kvalitní chlazení, podsvícenou klávesnici, 2x USB, miniHDMI, čtečku SD karet.

Cena Asus Zenbook UX301LA

Cena v konfiguraci s 2x256GB SSD, procesorem Intel Core i7 (Haswell) 4500U(1.8/3GHz) a 8GB RAM se aktuálně pohybuje těsně pod hranicí 50.000Kč. Dle mého názoru je to velmi přestřelená cena a jen obtížně si tento notebook bude hledat své zákazníky. V porovnání s předchůdci nenabízí moc nového. Zásadní vylepšení jsou 8GB RAM a WQHD displej. Ale myslím, že za tyto dvě věci si připlácet bezmála 20 tisíc je moc.


Graf ceny produktu Asus UX301LA-DE021P poskytuje server Heureka.cz